Naukowczyni z Wydziału Matematyki i Informatyki w zespole koordynującym europejskie projekty
Dr Anna Muranova (Katedra Informatyki Stosowanej i Modelowania Matematycznego na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM) została powołana do pełnienia funkcji koordynatora jednego z projektów w programie COST, czyli Europejskim Programie Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technologicznych. Jej kadencja potrwa do 2029 roku.
Oprócz dr Muranovej, w komisjach zasiądzie troje innych naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: prof. dr hab. Jakub Sawicki (Wydział Biologii i Biotechnologii), prof. Dr hab. Danuta Kruk (Wydział Nauki o Żywności) oraz dr hab. n. med. Aleksandra Gutysz-Wojnicka (Szkoła Zdrowia Publicznego).
Europejska współpraca naukowa
COST (European Cooperation in Science and Technology), czyli Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technologicznych, wspiera wielostronną współpracę pomiędzy badaczami, inżynierami, naukowcami oraz przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw z Europy. Komitety zarządzające (Management Committee, MC) w tzw. akcjach, czyli projektach badawczych COST, to organy odpowiedzialne za koordynację, realizację i zarządzanie. W ich skład wchodzą naukowcy z poszczególnych krajów biorących udział w takim projekcie. W Polsce program koordynuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki programowi COST naukowcy mogą tworzyć sieci finansowanych krajowo badań, rozwijać pomysły i nowe inicjatywy na wszystkich polach naukowych oraz technologicznych, włącznie z naukami społecznymi lub humanistycznymi.
Systemy wieloskalowe
Dr Anna Muranova będzie zarządzała i koordynowała projektem „Multiscale Stochastics, Patterns, and Analysis of Combinatorial Environments (mSPACE)”. Dotyczy on systemów wieloskalowych, czyli złożonych systemów, które obejmują wiele poziomów lub skal – od mikroskopijnych po makroskopowe lub od lokalnych po globalne. Mogą one dotyczyć takich dziedzin jak fizyka, ekonomia, informatyka czy ekologia.
Dr Muranova, w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” wyjaśniła, że projekt może być podstawą do stworzenia solidnych matematycznych podstaw do zrozumienia i analizy systemów wieloskalowych. Badaczka wyraziła także nadzieję na rozszerzenie współpracy z przedstawicielami ośrodków naukowych w innych krajach, co wpłynie na umiędzynarodowienie badań.
Naukowe wsparcie
Ważnym aspektem projektów realizowanych w ramach programu COST jest wsparcie i równe traktowanie. Naukowcy biorący udział w projektach zobowiązali się do działania na rzecz zaangażowania kobiet i młodych naukowców, którzy bywają niedostatecznie reprezentowani w przedsięwzięciach naukowych. Priorytetowo zostanie także potraktowana współpraca z reprezentantami państw, które z rozmaitych obiektywnych przyczyn (np. politycznych lub ekonomicznych) odnoszą słabsze wyniki w badaniach naukowych.
Serdecznie gratulujemy dr Annie Muranovej tego wyróżnienia i możliwości reprezentowania naszej uczelni i wydziału na arenie europejskiej, a także realnego działania na rzecz umiędzynarodowienia badań naukowych.
Więcej informacji o udziale naukowców z UWM w projektach realizowanych w ramach programu COST przeczytacie w artykule:
uwm.edu.pl/aktualnosci/naukowcy-z-uwm-beda-koordynowali-projekty-naukowe-w-programie-cost